wtorek, 27 kwietnia 2010

x86

Niedawno zainstalowałem sobie najnowsze Ubuntu 10.04. Pomijając to, że aktualizacja z 9.10 całkowicie zablokowała mój komputer (pojawiał się napis Starting up ...), wybrałem tym razem wersję 32 bitową, mimo że mój komputer mógłby pracować na systemie 64 bitowym. Tak zresztą było poprzednio; już ładnych paru lat pracowałem na 64 bitowym systemie. Coś mnie wzięło i chciałem sprawdzić, jak to jest na 32 bitach. I co?

Wszystko elegancko działa. Lepiej, działa bez żadnych problemów. Na przykład java, adobe reader, skype, itd., czyli wszystko to, z czym musiałem się kiedyś męczyć, aby zadziałało na 64 bitowym systemie.
Nie widzę też żadnego spadku wydajności. System działa rewelacyjnie. Żałuję, że wcześniej nie przesiadłem się na 32 bity.

PS. Nie sprawdzałem jeszcze ile mam dostępnej pamięci RAM; ciekawe czy tylko ok 3 GB.

7 komentarzy:

Unknown pisze...

Ja też używam 64-bitowego (K)Ubuntu od dawna, ale nie miałem nigdy żadnych problemów. A mam wrażenie, że działa szybciej.

(Pamięć powinna być widoczna cała chyba z PAE.)

Unknown pisze...

Czym jest "brak problemów" zrozumiałem dopiero, gdy zainstalowałem 32 bitowy system.

Wystarczy np. wejść na stronę http://gears.google.com/, i przeczytać to:

System requirements
* Linux (details)
* 32-bit OS (64-bit not supported)

Unknown pisze...

Przechwaliłem tego Ubuntu 10.04. Google gears nie chce się zainstalować z powodu:

Element "Google Gears" nie mógł zostać zainstalowany, ponieważ nie jest kompatybilny z architekturą programu Firefox (Linux_x86-gcc3). Proszę skontaktować się z autorem tego elementu.

Unknown pisze...

No, to akurat chyba nie jest dobry przykład:
$ sudo apt-get install xul-ext-gears
(OIMW gears są BSD).

Generalnie problem ewentualnie może być z jakimś oprogramowaniem, co nie ma do niego źródła; a, wyłączając jakieś gierki (które mi wszystkie wyśmienicie działają mimo tego, że są sprzed dziesięciu lat albo pod Windowsa, albo jedno i drugie), chyba jedyne coś takiego, co używam, to nieszczęsny flash.

Anonimowy pisze...

Ludzie przesiadają się z 32-bitowych systemów na 64-bitowe, a Pan się cofa wstecz widzę.

Unknown pisze...

A jak wyjaśnicie to, że na stronie Ubuntu jest napisane: 64-bit - Not recommended for daily desktop usage

Rafał Nowak pisze...

I jeszcze to, że Adobe Labs wypuściło Flash Playera 10.2 w wersji testowej na x64; zob. http://labs.adobe.com/technologies/flashplayer10/square/